"Klavihláska 2025"
O víkendu 29. 3. a 30. 3. 2025 se uskutečnil v ZUŠ B. Smetany v Plzni 3. ročník klavírní soutěžní přehlídky „Klavihláska 2025“. Všichni soutěžící z naší školy získali ve svých kategoriích zlatá pásma a Matěj Komorous obdržel kromě jiného i zvláštní diplom za interpretaci a vlastní úpravu skladby Purple Osmosis. Všem soutěžícím a pedagogům moc gratulujeme!
Lucie Dvořáková – zlaté pásmo (uč. J. Šálková) Barbora Husáková – zlaté pásmo (uč. J. Šálková)
Alžběta Šafrová – zlaté pásmo (uč. J. Šálková) Emma Kalfeřtová – zlaté pásmo (uč. V. Ernestová)
Kateřina Dvořáková – zlaté pásmo (uč. T. Vaněčková)
Matěj Komorous – zlaté pásmo a zvláštní diplom za interpretaci a vlastní úpravu skladby (uč. T. Vaněčková)
Okresní kolo soutěže tanečního oboru
V úterý 25. března 2025 se konalo okresní kolo soutěže tanečního oboru pro Plzeň-město, Plzeň-jih a Plzeň-sever. Naši žáci zde zazářili v konkurenci 24 choreografií a dosáhli skvělých výsledků. Do krajského kola postoupily a zlaté pásmo získaly třídy Vlaštovičky, Studánky a Velký soubor s choreografiemi "Konvalinka" , "Člověče, nezlob se!" a "Pod kořeny světla, slyším sebe". Choreografie chlapeckého souboru "Svět patří nám" si odnesla zlaté pásmo s návrhem na postup.
Kromě těchto ocenění získaly naše choreografie i speciální uznání: "Konvalinka" – Ocenění za navození atmosféry a prožitku v tanci "Člověče, nezlob se!" – Ocenění za rozmanité zpracování námětu a přesvědčivou interpretaci "Pod kořeny světla, slyším sebe" – Ocenění za procítěnou interpretaci "Svět patří nám" – Ocenění za autentičnost chlapeckého vnímání světa.
Zvláštní ocenění poroty si odnesl také korepetitor tanečního oboru Jakub Kotlár za své výjimečné propojení s tanečním oborem. Gratulujeme všem tanečnicím, tanečníkům a jejich pedagogům k dosaženým úspěchům! Velké poděkování patří paní učitelce Simoně Mikešové, která naše žáky vede na jejich cestě za tancem a uměleckou tvorbou.
Republikové finále soutěže "Zlaté struny"
V sobotu 22. března 2025 se kytarista Sebastian Janča ze třídy pana učitele Jiřího Kučvy zúčastnil republikového finále soutěže "Zlaté struny". Instrumentální kategorii Sebík vyhrál a získal 1. místo. Moc gratulujeme!!!
"Kytarové pódium"
15. a 16. března 2025 se v Teplicích na konzervatoři konala soutěž "Kytarové pódium". Ve velmi silné a početné konkurenci získali Sebastian Janča 3. místo a Bedřich Vlček čestné uznání. Panu učiteli Jiřímu Kučvovi děkujeme za výbornou přípravu žáků a klukům gratulujeme!
Okresní kolo soutěže ve hře na dechové dřevěné nástroje 2024/2025
O víkendu 8. a 9. března 2025 se v ZUŠ Chválenická v Plzni konalo okresní kolo soutěže žáků základních uměleckých škol ve hře na dechové dřevěné nástroje. Naši školu reprezentovalo 20 žáků ve hře na zobcovou flétnu, příčnou flétnu, fagot, klarinet a saxofon. Soutěžící vybojovali 17 prvních míst, 3 druhá místa a z toho 14 postupů do krajského kola. Kromě soutěžících byl porotou oceněn i pan učitel Jiří Pešek za vynikající klavírní spolupráci. Všem soutěžícím moc gratulujeme a jejich učitelům děkujeme za vynikající přípravu! V neposlední řadě děkujeme všem našim učitelům Františce Frömerové, Jiřímu Peškovi, Pavlu Samiecovi, Janu Sedláčkovi a Jaroslavě Šálkové za brilantní hudební doprovod!





Vítáme Vás na internetových stránkách Základní umělecké školy Sokolovská 54 v Plzni
ZUŠ byla založena v červnu roku 1988 jako 5. lidová škola umění v Plzni, se sídlem v areálu 78. MŠ. V roce 2010 bylo ředitelství přestěhováno do prostor Gymnázia Františka Křižíka, kde sídlí dodnes. Ve škole je možné pro děti od věku 5 let studovat tři obory (hudební, taneční, výtvarný). Hlavním zaměřením a cílem vzdělávání naší školy není pouze žáky připravovat pro uměleckou dráhu, ale především z nich vychovávat citově bohaté osobnosti. Učíme je poznávat kulturní hodnoty, vážit si jich a předávat je dalším generacím. Žáci naší školy se seznamují s historií a současností umění a učí se ho vnímat jako prostředek komunikace a sdělení vlastního postoje. Vizí školy je kultivovat osobnost žáka po stránce umělecké - rozvíjet jeho schopnosti, rozumět uměleckému dílu a mít schopnost rozlišovat jeho hodnotu. Naším cílem je vybavit žáky dovednostmi, nezbytnými k realizaci vlastního uměleckého záměru. Vzdělávat a vychovávat budoucí posluchače koncertů, návštěvníky divadel, výstav apod. Podporovat jejich seberealizaci v rámci uměleckého společenství, vést je k toleranci, spolupráci, ale i k důvěře v sebe sama. Připravujeme také budoucí studenty profesionálních hudebních škol a pedagogických fakult na jejich profesionální uměleckou dráhu.